Vicor Corporation V300A48M400BG3
V300A48M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48M400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48M400BG3.pdf
Availability of V300A48M400BG3
QUANTITY
V300A48M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48M400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48M400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48M400BG3
Related LinksV300A48, V300A48M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48M400BG3 Details Description
Related parts for V300A48M400BG3
CONN SPADE FLANGED 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
4W F/F TAB HSG ASSY datasheet.pdf