Vicor Corporation V300A48T400BG2
V300A48T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V300A48T400BG2.pdf
Availability of V300A48T400BG2
QUANTITY
V300A48T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48T400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A48T400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48T400BG2
Related LinksV300A48, V300A48T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48T400BG2 Details Description
Related parts for V300A48T400BG2
COUPLER DIRECTIONAL DUAL BAND datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 250MA SOT363 datasheet.pdf