Vicor Corporation V300A48T500BG3
V300A48T500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A48T500BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48T500BG3.pdf
Availability of V300A48T500BG3
QUANTITY
V300A48T500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48T500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A48T500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48T500BG3
Related LinksV300A48, V300A48T500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48T500BG3 Details Description
Related parts for V300A48T500BG3
CABLE ASSY STR 2.5MM MONO 6' datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 17.12"L X 11.61"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 189K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 191 I/O 256FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED COB 42W 5905LM 28MM SQ SMD datasheet.pdf