Vicor Corporation V300A48T500BS
V300A48T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A48T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V300A48T500BS.pdf
Availability of V300A48T500BS
QUANTITY
V300A48T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A48T500BS
Internal Part NumberEIS-V300A48T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A48T500BS
Related LinksV300A4, V300A48T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A48T500BS Details Description
Related parts for V300A48T500BS
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RES 118 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG PINK 2000' datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RF TRANSFORMER SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf