Vicor Corporation V300A5C300BN3
V300A5C300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5C300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5C300BN3.pdf
Availability of V300A5C300BN3
QUANTITY
V300A5C300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5C300BN3
Internal Part NumberEIS-V300A5C300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5C300BN3
Related LinksV300A5, V300A5C300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5C300BN3 Details Description
Related parts for V300A5C300BN3
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PARLLEL 24TSSOP T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3A 60 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf