Vicor Corporation V300A5C400BS2
V300A5C400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5C400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5C400BS2.pdf
Availability of V300A5C400BS2
QUANTITY
V300A5C400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5C400BS2
Internal Part NumberEIS-V300A5C400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5C400BS2
Related LinksV300A5, V300A5C400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5C400BS2 Details Description
Related parts for V300A5C400BS2
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf