Vicor Corporation V300A5M300BL3
V300A5M300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5M300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5M300BL3.pdf
Availability of V300A5M300BL3
QUANTITY
V300A5M300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5M300BL3
Internal Part NumberEIS-V300A5M300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5M300BL3
Related LinksV300A5, V300A5M300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5M300BL3 Details Description
Related parts for V300A5M300BL3
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC FILTER ELLIPTIC LOWPASS 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 200A 1206 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT SKT KIT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 69W datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf