Vicor Corporation V300A5T300BL2
V300A5T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BL2.pdf
Availability of V300A5T300BL2
QUANTITY
V300A5T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BL2
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BL2
Related LinksV300A5, V300A5T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BL2 Details Description
Related parts for V300A5T300BL2
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA 62.5/125UM LDS SC TO ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 10V RADIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT .35" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf