Vicor Corporation V300A5T300BL3
V300A5T300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BL3.pdf
Availability of V300A5T300BL3
QUANTITY
V300A5T300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BL3
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BL3
Related LinksV300A5, V300A5T300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BL3 Details Description
Related parts for V300A5T300BL3
CHOKE COMMON MODE 3000UH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
ECCOSORB LS-SERIES 1/4X24X24 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf