Vicor Corporation V300A5T300BN
V300A5T300BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BN.pdf
Availability of V300A5T300BN
QUANTITY
V300A5T300BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BN
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BN
Related LinksV300A5, V300A5T300BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BN Details Description
Related parts for V300A5T300BN
Connector Receptacle 9 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 82UH .3A datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 20WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf