Vicor Corporation V300A5T300BN2
V300A5T300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BN2.pdf
Availability of V300A5T300BN2
QUANTITY
V300A5T300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BN2
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BN2
Related LinksV300A5, V300A5T300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BN2 Details Description
Related parts for V300A5T300BN2
IDC CABLE - MSD26K/MC26G/MCG26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER SHROUDED 4POS 2MM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 174 OHM 1% 20W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 10POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf