Panasonic Electronic Components ECJ-3FB2A333K
ECJ-3FB2A333K picture photo
Mfg. Part Number
ECJ-3FB2A333K
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
ECJ-3FB2A333K.pdf
Availability of ECJ-3FB2A333K
QUANTITY
ECJ-3FB2A333K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECJ-3FB2A333K
Internal Part NumberEIS-ECJ-3FB2A333K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECJ-3FB2A333K
Related LinksECJ-3F, ECJ-3FB2A333K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECJ-3FB2A333K Details Description
Related parts for ECJ-3FB2A333K
DIODE ZENER 11V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HEADER PROGRAMMABLE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS SINGLE CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 20A datasheet.pdf
33+33 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 43POS SNGL PCB datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf