Vicor Corporation V300A5T300BN3
V300A5T300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BN3.pdf
Availability of V300A5T300BN3
QUANTITY
V300A5T300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BN3
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BN3
Related LinksV300A5, V300A5T300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BN3 Details Description
Related parts for V300A5T300BN3
FIXED IND 680UH 2.7A 176 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 2% 1KV 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
COAXIAL LIGTS 78X124MM WHITE datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf