Vicor Corporation V300A5T400BG3
V300A5T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5T400BG3.pdf
Availability of V300A5T400BG3
QUANTITY
V300A5T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A5T400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W