Vicor Corporation V300A5T400BN2
V300A5T400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5T400BN2.pdf
Availability of V300A5T400BN2
QUANTITY
V300A5T400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A5T400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T400BN2
Related LinksV300A5, V300A5T400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T400BN2 Details Description
Related parts for V300A5T400BN2
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 16-SOIC datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
WIFI2 CLICK BOARD 3.3V datasheet.pdf