Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE12AHE3/54
1.5KE12AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE12AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE12AHE3/54
QUANTITY
1.5KE12AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE12AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)89.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12AHE3/54
Related Links1.5KE12, 1.5KE12AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE12AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE12AHE3/54
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BEIGE datasheet.pdf
CUTTER CABLE STRAIGHT 7.87" datasheet.pdf
ISOLATED DC-DC CONVERTER 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf