Vicor Corporation V300A5T400BS2
V300A5T400BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T400BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5T400BS2.pdf
Availability of V300A5T400BS2
QUANTITY
V300A5T400BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T400BS2
Internal Part NumberEIS-V300A5T400BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T400BS2
Related LinksV300A5, V300A5T400BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T400BS2 Details Description
Related parts for V300A5T400BS2
CAP TANT 10UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 1.97"LX1.97"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 160MA 1.5 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAN 10E KRAFT PAPER COVER FOR HA datasheet.pdf
TSTR AC OTLT-WRST STRP 120VAC datasheet.pdf