Vicor Corporation V300A8C300BS
V300A8C300BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A8C300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8C300BS.pdf
Availability of V300A8C300BS
QUANTITY
V300A8C300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8C300BS
Internal Part NumberEIS-V300A8C300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8C300BS
Related LinksV300A8, V300A8C300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8C300BS Details Description
Related parts for V300A8C300BS
RECTIFIER BRIDGE 35A 1000V GBPC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 24-26AWG datasheet.pdf
PAC-S300-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
FFG668 MECHANICAL SAMPLE datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/4" datasheet.pdf
TV 99C MIXED TWIN PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf