Vicor Corporation V300A8C400BN2
V300A8C400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8C400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8C400BN2.pdf
Availability of V300A8C400BN2
QUANTITY
V300A8C400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8C400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A8C400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8C400BN2
Related LinksV300A8, V300A8C400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8C400BN2 Details Description
Related parts for V300A8C400BN2
IC TXRX DUAL OCT 3ST LV 24TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
AM1 SWITCH\ datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf