Vicor Corporation V300A8E300BF3
V300A8E300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8E300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8E300BF3.pdf
Availability of V300A8E300BF3
QUANTITY
V300A8E300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8E300BF3
Internal Part NumberEIS-V300A8E300BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8E300BF3
Related LinksV300A8, V300A8E300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8E300BF3 Details Description
Related parts for V300A8E300BF3
RES SMD 412 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CRIMP FLNG - HOOD 9-37P 50-60MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 SQ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 25W datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 4" H2O 8SMD datasheet.pdf