Vicor Corporation V300B12E150B
V300B12E150B picture photo
Mfg. Part Number
V300B12E150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12E150B.pdf
Availability of V300B12E150B
QUANTITY
V300B12E150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12E150B
Internal Part NumberEIS-V300B12E150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12E150B
Related LinksV300B1, V300B12E150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12E150B Details Description
Related parts for V300B12E150B
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.32V SC70-3 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 40DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA 6XDFN datasheet.pdf