Vicor Corporation V300B12T150BL2
V300B12T150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12T150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12T150BL2.pdf
Availability of V300B12T150BL2
QUANTITY
V300B12T150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12T150BL2
Internal Part NumberEIS-V300B12T150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12T150BL2
Related LinksV300B12, V300B12T150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12T150BL2 Details Description
Related parts for V300B12T150BL2
TERM BLOCK COVER 3POS .375 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC QUAD LINE RECEIVER 14SO datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.98KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf