Vicor Corporation V300B15C250BG
V300B15C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B15C250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15C250BG.pdf
Availability of V300B15C250BG
QUANTITY
V300B15C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15C250BG
Internal Part NumberEIS-V300B15C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15C250BG
Related LinksV300B1, V300B15C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15C250BG Details Description
Related parts for V300B15C250BG
RES SMD 280K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/BLUE HOOD 6X6MM datasheet.pdf
IC MUX 8:1 HI SPEED 44-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,ORN,ORN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
MODEM XBEE 900HP 10K USB datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC datasheet.pdf