Vicor Corporation V300B15E150BN2
V300B15E150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15E150BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300B15E150BN2.pdf
Availability of V300B15E150BN2
QUANTITY
V300B15E150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15E150BN2
Internal Part NumberEIS-V300B15E150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15E150BN2
Related LinksV300B15, V300B15E150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15E150BN2 Details Description
Related parts for V300B15E150BN2
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 20DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IGBT 600V 23A 100W D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 24POS datasheet.pdf
ENCODER CABLE 5M datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC TXRX IND ETHERNET PHY 32QFN datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf