Vicor Corporation V300B24H150BS
V300B24H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B24H150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300B24H150BS.pdf
Availability of V300B24H150BS
QUANTITY
V300B24H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B24H150BS
Internal Part NumberEIS-V300B24H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B24H150BS
Related LinksV300B2, V300B24H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B24H150BS Details Description
Related parts for V300B24H150BS
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 20K OHM 5% 0805 datasheet.pdf