Vicor Corporation V300B24T150BL3
V300B24T150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B24T150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300B24T150BL3.pdf
Availability of V300B24T150BL3
QUANTITY
V300B24T150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B24T150BL3
Internal Part NumberEIS-V300B24T150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B24T150BL3
Related LinksV300B24, V300B24T150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B24T150BL3 Details Description
Related parts for V300B24T150BL3
TERM SGL LVL TS35 MNT CUNI WM BK datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
TAPE 3/4" X 36 YD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf