Vicor Corporation V300B28C250BG
V300B28C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B28C250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28C250BG.pdf
Availability of V300B28C250BG
QUANTITY
V300B28C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28C250BG
Internal Part NumberEIS-V300B28C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28C250BG
Related LinksV300B2, V300B28C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28C250BG Details Description
Related parts for V300B28C250BG
CONN SPRING 46POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR POL. datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 669.6 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 80mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 10-70MM 12-24V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 548MA 500 MOHM datasheet.pdf