Vicor Corporation V300B28T150BS
V300B28T150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B28T150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300B28T150BS.pdf
Availability of V300B28T150BS
QUANTITY
V300B28T150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28T150BS
Internal Part NumberEIS-V300B28T150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28T150BS
Related LinksV300B2, V300B28T150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28T150BS Details Description
Related parts for V300B28T150BS
JUMPER-H9991TR/1853VI/H9991TR 5" datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
FITTING RIGHT ANGLE IVORY datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 12X12" datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf