Vicor Corporation V300B28T250BG
V300B28T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B28T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28T250BG.pdf
Availability of V300B28T250BG
QUANTITY
V300B28T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28T250BG
Internal Part NumberEIS-V300B28T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28T250BG
Related LinksV300B2, V300B28T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28T250BG Details Description
Related parts for V300B28T250BG
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HEAT SINK 21MM X 21MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT W/FIFO 36WQFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf