Vicor Corporation V300B2E100BG
V300B2E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B2E100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V300B2E100BG.pdf
Availability of V300B2E100BG
QUANTITY
V300B2E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B2E100BG
Internal Part NumberEIS-V300B2E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B2E100BG
Related LinksV300B2, V300B2E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B2E100BG Details Description
Related parts for V300B2E100BG
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 570MA 360 MOHM datasheet.pdf
USB 2.0 A/A EXTENSION CABLE 6" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf