Vicor Corporation V300B36E250BG3
V300B36E250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B36E250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36E250BG3.pdf
Availability of V300B36E250BG3
QUANTITY
V300B36E250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36E250BG3
Internal Part NumberEIS-V300B36E250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W