Vicor Corporation V300B36E250BS
V300B36E250BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B36E250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36E250BS.pdf
Availability of V300B36E250BS
QUANTITY
V300B36E250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36E250BS
Internal Part NumberEIS-V300B36E250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36E250BS
Related LinksV300B3, V300B36E250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36E250BS Details Description
Related parts for V300B36E250BS
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 288-CSP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A 8-PQFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf