Vicor Corporation V300B36M250BG
V300B36M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B36M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36M250BG.pdf
Availability of V300B36M250BG
QUANTITY
V300B36M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36M250BG
Internal Part NumberEIS-V300B36M250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36M250BG
Related LinksV300B3, V300B36M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36M250BG Details Description
Related parts for V300B36M250BG
REG SW -15 TO -3V 3A HORZ T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.5A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AA datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf