Vicor Corporation V300B3V3C100BF3
V300B3V3C100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BF3.pdf
Availability of V300B3V3C100BF3
QUANTITY
V300B3V3C100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BF3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W