Vicor Corporation V300B3V3C100BG2
V300B3V3C100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BG2.pdf
Availability of V300B3V3C100BG2
QUANTITY
V300B3V3C100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BG2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BG2
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BG2 Details Description
Related parts for V300B3V3C100BG2
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD CLIN G30 TIN datasheet.pdf