Vicor Corporation V300B3V3C100BN2
V300B3V3C100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3C100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3C100BN2.pdf
Availability of V300B3V3C100BN2
QUANTITY
V300B3V3C100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3C100BN2
Internal Part NumberEIS-V300B3V3C100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3C100BN2
Related LinksV300B3V, V300B3V3C100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3C100BN2 Details Description
Related parts for V300B3V3C100BN2
CONN SD CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100LQFP datasheet.pdf
SENS PRESSURE MOD 50PSIG GAUGE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 32POS datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf