Vicor Corporation V300B3V3E100BG
V300B3V3E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3E100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3E100BG.pdf
Availability of V300B3V3E100BG
QUANTITY
V300B3V3E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3E100BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3E100BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3E100BG Details Description
Related parts for V300B3V3E100BG
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1.12X1.12" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-BR48031 datasheet.pdf
CB 1C 1#0 SKT PLUG datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RPI96B3TE12P1LF datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 90MA 1.02 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf