Vicor Corporation V300B3V3H100BF3
V300B3V3H100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BF3.pdf
Availability of V300B3V3H100BF3
QUANTITY
V300B3V3H100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BF3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BF3
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BF3 Details Description
Related parts for V300B3V3H100BF3
CONN SCKT 18-24AWG PRE-TIN CRIMP datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAKR PA BLUE datasheet.pdf
HEAT SHRINK CLR 1/8" X .5" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
IC CLOCK CTRL HUB P4 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 759 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT TIN PLATED BLK datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25MM 105C 2500H datasheet.pdf