Vicor Corporation V300B3V3H100BL
V300B3V3H100BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3H100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3H100BL.pdf
Availability of V300B3V3H100BL
QUANTITY
V300B3V3H100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3H100BL
Internal Part NumberEIS-V300B3V3H100BL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3H100BL
Related LinksV300B3V, V300B3V3H100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3H100BL Details Description
Related parts for V300B3V3H100BL
TRANS NPN 10V 0.05A S-MINI 3P datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.2A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf