Vicor Corporation V300B3V3M100BG
V300B3V3M100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3M100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3M100BG.pdf
Availability of V300B3V3M100BG
QUANTITY
V300B3V3M100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3M100BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3M100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3M100BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3M100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3M100BG Details Description
Related parts for V300B3V3M100BG
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 16" 7S FIN datasheet.pdf
SL 5.08HC/06/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
BCVP-500R- 8 BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf