Vicor Corporation V300B3V3M100BG
V300B3V3M100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3M100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3M100BG.pdf
Availability of V300B3V3M100BG
QUANTITY
V300B3V3M100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3M100BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3M100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3M100BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3M100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3M100BG Details Description
Related parts for V300B3V3M100BG
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT 36-TQFN datasheet.pdf
SWAB CHAMOIS DOUBLE ENDED 15PCS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf