Vicor Corporation V300B3V3M150BN
V300B3V3M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V300B3V3M150BN.pdf
Availability of V300B3V3M150BN
QUANTITY
V300B3V3M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3M150BN
Internal Part NumberEIS-V300B3V3M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3M150BN
Related LinksV300B3V, V300B3V3M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3M150BN Details Description
Related parts for V300B3V3M150BN
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
ESD HANDLER 10-3/4X7-1/8X2-3/8 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 723.3 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf