Vicor Corporation V300B3V3T100B3
V300B3V3T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3T100B3.pdf
Availability of V300B3V3T100B3
QUANTITY
V300B3V3T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3T100B3
Internal Part NumberEIS-V300B3V3T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3T100B3
Related LinksV300B3V, V300B3V3T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3T100B3 Details Description
Related parts for V300B3V3T100B3
LED YELLOW DIFF 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE 50A 700V HS FERRULE datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 24 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
RES SMD 98.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf