Vicor Corporation V300B3V3T100BG
V300B3V3T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B3V3T100BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V300B3V3T100BG.pdf
Availability of V300B3V3T100BG
QUANTITY
V300B3V3T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B3V3T100BG
Internal Part NumberEIS-V300B3V3T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B3V3T100BG
Related LinksV300B3V, V300B3V3T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B3V3T100BG Details Description
Related parts for V300B3V3T100BG
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 18VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf