Vicor Corporation V300B48C150B3
V300B48C150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48C150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48C150B3.pdf
Availability of V300B48C150B3
QUANTITY
V300B48C150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48C150B3
Internal Part NumberEIS-V300B48C150B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48C150B3
Related LinksV300B4, V300B48C150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48C150B3 Details Description
Related parts for V300B48C150B3
CONN CONTACT CRIMP HN.D SERIES datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
GDT 250V 20% 5KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 36HWQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf