Vicor Corporation V300B48C150BG
V300B48C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B48C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48C150BG.pdf
Availability of V300B48C150BG
QUANTITY
V300B48C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48C150BG
Internal Part NumberEIS-V300B48C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48C150BG
Related LinksV300B4, V300B48C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48C150BG Details Description
Related parts for V300B48C150BG
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LNR SYNC MLP55-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1200V 10A TO220AC datasheet.pdf