Vicor Corporation V300B48C150BL2
V300B48C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48C150BL2.pdf
Availability of V300B48C150BL2
QUANTITY
V300B48C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48C150BL2
Internal Part NumberEIS-V300B48C150BL2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48C150BL2
Related LinksV300B48, V300B48C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48C150BL2 Details Description
Related parts for V300B48C150BL2
JUMPER-H1504TR/A2015Y/H1504TR12" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
SENSOR TAB, 2.25 X .64, TIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.8UH SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf