Vicor Corporation V300B48H250BF
V300B48H250BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B48H250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48H250BF.pdf
Availability of V300B48H250BF
QUANTITY
V300B48H250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48H250BF
Internal Part NumberEIS-V300B48H250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48H250BF
Related LinksV300B4, V300B48H250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48H250BF Details Description
Related parts for V300B48H250BF
JUMPER-H1503TR/A3049V/H1503TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-TQFN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC DO214AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf