Vicor Corporation V300B48M150BG
V300B48M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B48M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V300B48M150BG.pdf
Availability of V300B48M150BG
QUANTITY
V300B48M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48M150BG
Internal Part NumberEIS-V300B48M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48M150BG
Related LinksV300B4, V300B48M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48M150BG Details Description
Related parts for V300B48M150BG
GDT 450V 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CABLE CLAMP KIT datasheet.pdf
CAP LITHIUM-ION 100F 20% 3.8V TH datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
MODULE PWR ENT datasheet.pdf
RES 274K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-252-3 datasheet.pdf