Vicor Corporation V300B48M250BG
V300B48M250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B48M250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48M250BG.pdf
Availability of V300B48M250BG
QUANTITY
V300B48M250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48M250BG
Internal Part NumberEIS-V300B48M250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48M250BG
Related LinksV300B4, V300B48M250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48M250BG Details Description
Related parts for V300B48M250BG
RES 68 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
HEAT SINK WITH THERMAL TAPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.953 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 200A 250V datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLUG COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
2.0 WTB HEADER ASSY ST 13CKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 20A 133BGA datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf